Herpes zoster, bolj znan pod imenom pasovec, je virusna okužba, ki jo povzroča reaktivacija virusa varicella-zoster, istega virusa, ki povzroča norice. Po prebolelih noricah virus ostane v telesu v mirujočem stanju v senzoričnih živčnih ganglijih in se lahko kasneje v življenju ponovno aktivira, pogosto zaradi oslabljenega imunskega sistema. Najpogosteje prizadene prsni koš, obraz ali okončine. Simptomi vključujejo boleče, mehurjaste izpuščaje na eni strani telesa ali obraza, ki jih spremljajo srbenje, pekoč občutek in nevralgične bolečine.
55-letni gospod je nenadoma začutil pekočo bolečino in mravljinčenje na levi strani hrbta. Po nekaj dneh so se pojavili rdeči izpuščaji, ki so se razvili v boleče mehurčke. Bolečina je bila tako intenzivna, da je imel težave pri spanju in vsakodnevnih opravilih. Po obisku zdravnika je prejel diagnozo herpes zoster. Naročil se je na pregled v Fizioterapijo Grosuplje, kjer je začel z lasersko terapijo. Po nekaj terapijah so se bolečine zmanjšale, izpuščaji so se hitreje celili, po zaključku terapije pa ni razvil dolgotrajnih bolečin, ki so pogost zaplet pri pasovcu.
Herpes zoster poteka v treh fazah. V začetni, pre-eruptivni fazi, se pojavijo nenavadni občutki na koži, kot so bolečina, srbenje ali pekoč občutek, ki napovedujejo pojav izpuščajev v naslednjih dneh. Sledi eruptivna faza, ki traja 3 do 10 dni, ko se rdečkaste lise razvijejo v mehurčke. Ti mehurčki počijo, se izsušijo in tvorijo kraste v približno 10 do 15 dneh. Pri nekaterih bolnikih (10 % – 20 %) se po celjenju razvije postherpetična nevralgija, ki povzroča dolgotrajno bolečino, odporno na običajna protibolečinska zdravila. Pravočasno zdravljenje je ključno za zmanjšanje bolečin, pospešitev celjenja in preprečevanje kroničnih zapletov.
Veliko bolnikov s herpes zosterom doživlja močno bolečino in nelagodje, kar vpliva na njihovo kakovost življenja. Strah pred dolgotrajnimi bolečinami in zapleti lahko povzroča dodatno tesnobo. Zdravnik običajno predpiše protivirusna zdravila in analgetike za obvladovanje simptomov, vendar ti ne preprečijo vedno razvoja postherpetične nevralgije.
V Fizioterapiji Grosuplje pri zdravljenju herpesa zostra uporabljamo lasersko terapijo kot del celostnega pristopa. Laserska terapija pomaga zmanjšati vnetje, pospešuje celjenje kože ter zmanjšuje bolečino in tveganje za razvoj dolgotrajnih bolečin. Raziskave so pokazale, da lahko zgodnja uporaba laserske terapije v prvih dneh po pojavu simptomov občutno zmanjša pojavnost postherpetične nevralgije. V eni izmed številnih raziskav so pacienti, ki so prejeli lasersko terapijo, poročali o zmanjšanju bolečine in hitrejšem celjenju lezij, brez stranskih učinkov. Laserska terapija je varna in učinkovita metoda, ki lahko izboljša kakovost življenja bolnikov s herpes zosterom.
Viri:
- Merrick, M., Houston, Z. in Merrick, J. (2013). Treatment of postherpetic neuralgia with low-level laser therapy. Practical Pain Management. Pridobljeno iz https://www.practicalpainmanagement.com/treatments/complementary/laser-therapy/treatment-postherpetic-neuralgia-low-level-laser-therapy
- Chen, Y.-T., Wang, H.-H., Wang, T.-J., Li, Y.-C. in Chen, T.-J. (2016). Early application of low-level laser may reduce the incidence of postherpetic neuralgia (PHN). Journal of the American Academy of Dermatology, 75(3), 572–577. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2016.03.050