Poškodba sprednje križne vezi (ACL) predstavlja kar 50% vseh poškodb kolenskega sklepa in se pojavlja predvsem pri športno aktivnih posameznikih. Do poškodbe najpogosteje pride pri nenadnih spremembah smeri gibanja, pivotiranja na eni nogi in kontaktnih udarcev (košarka, nogomet, odbojka, rokomet, smučanje, borilne veščine). Pri poškodbi križne vezi  je koleno pogosto nestabilno, oteklo, boleče, slabše gibljivo in občutljivo. ACL ima pomembno vlogo pri stabilizaciji kolena, saj preprečuje zdrs golenice v smeri naprej, glede na stegnenico ter sodeluje pri kontroli rotacij in hiperekstenzije kolena.

 

“Pacientka si je med smučanjem poškodovala desno koleno. Magnetna resonanca je pokazala popolno rupturo ACL in večjo rupturo medialnega kolateralnega ligamenta (MCL). Največje težave je pacientka opisovala na notranji strani kolena, kjer je bila bolečina najbolj izrazita. V zgodnji fazi je bilo ključno nadzorovati oteklino in bolečino, obenem pa postopoma začeti z ustrezno fizioterapijo.”

 

Konzervativno ali operativno zdravljenje?
Po poškodbi sprednjer križne vezi  je lahko zdravljenje konzervativno ali operativno, kar je odvisno od več dejavnikov, kot so stopnja poškodbe ACL, pridružene poškodbe, mnenje zdravnika, starost, zdravstveno stanje pacienta ter poklicne in športne zahteve pacienta. V predoperativni fazi (običajno 8–0 tednov pred operacijo) si prizadevamo zmanjšati oteklino, doseči ustrezen obseg gibljivosti in okrepiti stegenske mišice. Takšna priprava zmanjša pooperativno atrofijo mišic in olajša vrnitev v normalno gibanje. Pri starejših, ki niso športno aktivni, in pri tistih, ki se za operacijo ne odločijo, konzervativni pristop temelji na podobnih načelih: postopnem odpravljanju bolečine, stabilizaciji kolenskega sklepa ter krepitvi in koordinaciji mišic kolenskega sklepa. Dobra rehabilitacija po poškodbi križne vezi takoj po poškodbi  je zelo zaželjena, saj nam daje dobro izhodiščno stanje za uspešno operacijo. Prav tako je izid predoperativne rehabilitacije dobro vodilo, ali je operacija potrebna ali morda ni nujna. Če se predoperativna priprava nadaljuje z operativno  rekonstrukcijo križne vezi, temu sledi obvezna rehabilitacija, ki vas postopoma vrne na raven, ki je čim bližja tistemu, kjer ste bili pred poškodbo. Lahko gre za vrnitev v vsakdanje aktivnosti kot so delo, rekreacija ali pa vse do vrnitve v vrhunski šport.

Zgodnja pooperativna faza (0–3 tedne) in druga faza (3–6 tednov)
V prvih 3 tednih po posegu se osredotočamo na lajšanje bolečin, zmanjševanje otekline in vzpostavljanje osnovne gibljivosti (cilj je vsaj 90° fleksije) ter polne ekstenzije kolena. Za lažjo hojo uporabljamo bergle in opornico, koleno hladimo, ob tem pa že skrbimo za aktivacijo stegenskih mišic. V drugi fazi (3–6 tednov) postopoma povečujemo obseg gibanja (cilj je do 120° fleksije), pomemben je pravilen vzorec hoje, hoja po stopnicah z dobro kontrolo kolena in vaje za mišično moč ter propriocepcijo.

Tretja (6 tednov do 4 mesece) ter četrta faza (4–6 mesecev)
Ko koleno postane stabilnejše in manj boleče, v tretji fazi postopoma stopnjujemo intenzivnost vaj za moč, krepimo zaupanje pacienta v koleno. V četrti fazi (4–6 mesecev) je cilj doseči maksimalno moč in vzdržljivost ter začeti s specifičnimi športnimi vajami, npr. skoki in doskoki za tiste, ki se vračajo v tekmovalne športe. Večina rekreativcev v tem obdobju zaključi rehabilitacijo, če koleno ostaja stabilno in brez otekanja.

Peta faza (6 do 12 mesecev) in dolgoročno varovanje kolena
Ta faza je namenjena predvsem športnikom in tistim, ki rehabilitacijo nadaljujejo z zamikom, zaradi določenih zapletov (okužbe, težave z vsadki ali šivi, pridružene poškodbe). Za vse, ki nadaljujejo rehabilitacijo z zamikom, je cilj doseči kriterije iz prejšnjih faz, športno aktivni pa se postopoma vračajo k polni športni dejavnosti z zahtevnejšimi pliometričnimi vajami, razvojem maksimalne moči in napredovanjem v standardno kondicijsko pripravo. Z ustreznimi testi moči, gibljivosti in stabilnosti preverimo pripravljenost na vrnitev v tekmovanja.

Pomen redne fizioterapije
Po zaključeni rehabilitaciji je priporočljivo ohranjati redno telesno vadbo ter se posvetovati s fizioterapevtom ob morebitnih težavah in bolečinah v kolenu. V Fizioterapiji Grosuplje zagovarjamo celostno, strokovno vodeno obravnavo tako v konzervativnem kot pooperativnem procesu okrevanja. Z ustrezno kombinacijo manualnih tehnik, sodobnih naprav in individualnih vaj pospešujemo celjenje, zmanjšujemo tveganje za ponovno poškodbo in ohranjamo stabilnost kolena na dolgi rok, kar pacientom omogoča varno vračanje k športnim ali vsakodnevnim dejavnostim.